Written by 9:07 am Aktivnosti, Izdvojene novosti, Projekti

Održan kamp „(Ne)vidljivi mladi“

Od 7. do 10. novembra 2024. godine, Omladinska novinska asocijacija u Bosni i Hercegovini (ONAuBiH) organizovala je omladinski kamp pod nazivom „(Ne)vidljivi mladi”. Cilj ovog kampa, koji se održao u Jajcu, bio je educirati mlade o važnim temama poput medijske pismenosti, digitalne komunikacije i javnog nastupa, a istovremeno pružiti prostor za stvaranje novih prijateljstava i razvoj samopouzdanja među učesnicima.

Dan 1: Uvod u teme kampa i fokus grupa „Gen Z priručnik”

Prvi dan kampa bio je posvećen dolasku učesnika i njihovom upoznavanju s osnovnim ciljevima i temama. Nakon slobodnog vremena, učesnici su prisustvovali uvodnoj sesiji pod nazivom „A zašto (Ne)vidljivi mladi“. Na ovoj sesiji, predstavnici Omladinske novinske asocijacije u Bosni i Hercegovini su ih upoznali s radom organizacije i objasnili koncept „(Ne)vidljivih mladih“. Diskutirali su o izazovima s kojima se mladi suočavaju, od nedostatka prilika za izražavanje svojih stavova do neadekvatnog predstavljanja u medijima.

Popodne je bilo rezervisano za fokus grupu „Gen Z priručnik“, čiji je cilj bio prikupiti ključne uvide o specifičnostima komunikacije s pripadnicima generacije Z. Učesnici su kroz diskusiju dijelili svoja iskustva o izazovima i mogućnostima komunikacije s mladima te ukazivali na potrebe i interese ove generacije. Prikupljeni podaci iz ove fokus grupe poslužit će kao osnova za izradu priručnika koji će pomoći organizacijama, nastavnicima i roditeljima u boljem razumijevanju mladih.

Dan 2: Trening komunikacijskih vještina i digitalne pismenosti

Drugog dana kampa, učesnici su imali priliku učiti o osnovama komunikacije i efikasnom kreiranju poruka sa novinarom Tahirom Žustrom. Radionica pod nazivom „Efikasno komuniciranje“, bila je usmjerena na savladavanje tehnika jasne i precizne komunikacije. Kroz interaktivne vježbe, mladi su radili na razvoju svojih verbalnih i neverbalnih vještina, a poseban fokus bio je na prilagođavanju poruka različitim ciljnim grupama. Također je posebna pažnja posvećena identifikaciji lažnih vijesti i dezinformacija, te njihovom uticaju na društvo. Kroz praktične primjere, učesnici su diskutovali o tome kako mediji oblikuju njihovu percepciju stvarnosti.

Dan 3: Digitalna svijest i sigurnost na mreži

Treći dan je bio posvećen temama sigurnog i svjesnog korištenja društvenih mreža sa partnerskom ekipom iz Centra za psihološku podršku „Sensus“. Kroz jutarnje radionice, učesnici su istraživali zašto koriste društvene mreže i kakav uticaj one imaju na njihove živote. Radionica „Samosvijest“ potaknula je mlade da razmišljaju o svom ponašanju na mreži, kao i o tome kako društvene mreže utiču na njihov identitet i percepciju sebe. Jedna od ključnih tema trećeg dana bila je razlika između odnosa na mreži i odnosa uživo. Učesnici su diskutovali o tome kako društvene mreže mogu uticati na interakcije i veze među mladima, ali i o tome koliko je važno održavati iskrene i autentične odnose u stvarnom životu.

Dan 4: Završne radionice i evaluacija kampa

Zadnji dan bio je posvećen radionicama u organizaciji Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini. Ove radionice omogućile su mladima da sumiraju svoja iskustva i znanja stečena tokom kampa. Fokus je bio na primjeni naučenog u svakodnevnom životu, s naglaskom na kontinuirano usavršavanje i angažman u zajednici. Nakon završne diskusije i evaluacije kampa, učesnici su podijelili svoja iskustva i reflektirali na sve što su naučili tokom ova četiri dana. Kako bi sve završilo u prijateljskoj atmosferi, kamp je zaključio zajedničkim ručkom i emotivnim oproštajem učesnika.

Utisci učesnika

Učesnici su ovaj kamp ocijenili kao jedno od vrijednijih iskustava u svom životu. Hana Halilagić, jedna od učesnica, istakla je: „Kamp me naučio kako kritički analizirati medijske sadržaje i koristiti digitalne alate za kreativno i etičko širenje poruka u medijskom prostoru.” Nadin Suljić je dodao kako je kamp za njega bio inspirativno iskustvo koje je značajno unaprijedilo njegove vještine javnog nastupa i razumijevanja društvenih mreža: „Posebno mi je značila prilika da naučim kako prepoznati dezinformacije i odgovorno koristiti društvene mreže.” Tarik Kahrić, također učesnik, naglasio je izuzetnu organizaciju i stručnost predavača, posebno spomenuvši predavača Tahira Žustru: „Ovaj kamp mi je pomogao da iznesem svako svoje mišljenje, bez straha od reakcija. Upoznao sam predivne ljude i stvorio prijateljstva koja će trajati cijeli život.“

Kamp „(Ne)vidljivi mladi” pokazao je koliko je važno mladima pružiti priliku za učenje i povezivanje kroz ovakve događaje. Omladinska novinska asocijacija u Bosni i Hercegovini je još jednom dokazala da se može nalaziti na vrhu ljestvice u organizaciji edukativnih inicijativa za mlade, postavljajući visok standard za buduće generacije.

***

Program se realizuje kroz projekat ‘(Ne)vidjljivi mladi uzfinansijsku podršku Evropske unije.

(Visited 118 times, 2 visits today)
Close